SEO Ne Demektir?

Tüm dünyadaki internet sitelerinin pek çok arama motoru üzerinde üst sıralarda görünmesi, kullanıcıların siteye ilişkin anahtar kelimeler ile arama yaptıklarında hedef sitelerin görüntülenmesini sağlayan sistemler SEO adıyla adlandırılmaktadır. İngilizcedeki Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan bu sistem arama motoru optimizasyonu olarak Türkçeye çevrilmiştir. İsminden de anlaşıldığı gibi SEO’nun uygulandığı sitelerin arama motorları tarafından daha değerli algılanması söz konusu olacaktır. Özellikle sahip olduğu içeriği daha geniş kullanıcı kitlelerine ulaştırmak isteyen siteler için bu en temel gerekliliklerden biri haline gelmiştir. Günümüzde hemen hemen her kurumsal sitenin bu konuda özenli bir şekilde çalışma yaptığına dikkat edildiğinde SEO’nun kendi içinde de bir rekabet ortamı oluşturduğuna dikkat edilmesi gerekiyor.

SEO Hangi Şekillerde Yapılabilir?

Daha çok ekonomik kaygılar güdülmesi sebebiyle internet sitelerinde uygulanmaya başlanan SEO çalışmaları reklam benzeri bir değer taşıdığı için bu konuda farklı şekillerde çalışma yapılması mümkün olmaktadır. Bu konuda ilk dikkat edilecek nokta doğrudan sitenin kendi özellikleri için yapılan çalışmalar olmaktadır. Burada siteye gelen kullanıcının daha uzun süre sitede kalmasını sağlayacak olan içeriklerin düzenlenmesi ve tasarımın kullanıcıya uygun hale getirilmesine dikkat edilir. Buna ek olarak tıpkı reklam vermede olduğu gibi hedef site dışındaki sitelerden de bu siteye yönlendirilme yapılmış olması SEO’nun açısından önemli istenilen sonuçlara ulaşabileceğini gösterebilmektedir.

SEO Kalitesini Neler Düşürür?

Sitelerin arama motorlarında geri sıraya düşmelerindeki en temel sebep kullanıcı deneyimlerinden alınan geri dönüşlerle ilgili olmaktadır. Bu konuda site üzerinde vakit geçirilen süre arama motorları tarafından bir veri olarak değerlendirilir. Buna ek olarak sitenin ne kadar çok başka sitelerde linkinin yer aldığı, içeriklerinin kullanıcılar tarafından ne kadar okunduğu, sayfaların ne kadar süre ile görüntülendiği gibi konular SEO açısından önemli olmaktadır. Bu konuda herhangi bir fikri olmayan kişilerin daha en temel anahtar kelime seçimi, içerik başlıklarının düzenlenmesi ve göze hoş gelecek olan bir tasarımın benimsenmesi noktasında hata yapması ciddi sonuçlara sebep olabiliyor. Bu hassas noktalara dikkat edildiği takdirde arama motorlarının üst sıralarında yer almak mümkün olabilecektir.